Nike Files شکایت برند تجاری کفش ورزشی علیه Bape


غول پوشاک ورزشی آمریکایی نایک این هفته در دادگاهی در نیویورک شکایتی را علیه برند لباس خیابانی محبوب فرقه ژاپنی A Bathing Ape، که در محاوره با نام Bape شناخته می شود، در دادگاه نیویورک تنظیم کرد و گفت: “تجارت فعلی کفش این شرکت حول کپی کردن طرح های نمادین نایک است.”

مطابق با پرونده های دادگاه این کت و شلوار که توسط رویترز به اشتراک گذاشته شده است، منعکس کننده چیزی است که نایک نزدیک به 20 سال تنش بین دو شرکت می بیند، از زمانی که Bape برای اولین بار شروع به فروش کفش های اغلب آب نباتی خود در ایالات متحده در سال 2005 کرد. این سند شامل یک نمودار تمام صفحه است. عکس‌ها، مقایسه تعداد انگشت شماری از محبوب‌ترین کفش‌های هر دو برند – Bapestas A Bathing Ape در کنار Nike’s Air Force 1s، Bape Sk8 Stas در کنار Nike Dunks، و Court Stas در مجاورت Air Jordan 1s – با عکس‌هایی با جزئیات که عناصر طراحی خاص، از جمله چشمک را برجسته می‌کند. و الگوهای پشته کف. این پرونده همچنین دومین ادعای بزرگ نقض علامت تجاری است که یک شرکت چندملیتی پوشاک ورزشی علیه یک برند نسبتاً کوچکتر در دادگاه منطقه جنوبی منهتن در ماه جاری مطرح کرده است: دو هفته پیش، آدیداس شکایت خود را علیه تام براون به دلیل طرح راه راه های جانبی برچسب لوکس شکست داد. .

“[Until] اخیراً، در کت و شلوار نایک آمده است، «فروش کفش‌های متخلف توسط BAPE در ایالات متحده کمترین و ناسازگار است. برای پانزده سال، حضور کفش‌های متخلف BAPE در ایالات متحده شبیه بازی معروف Whac-A-Mole بود: محصولات متخلف ظاهر شدند و سپس برای سال‌ها از بازار ایالات متحده ناپدید شدند. BAPE فروشگاه های خود را در ایالات متحده باز کرد و چند سال بعد آنها را تعطیل کرد. و BAPE توسط یک شرکت مد هنگ کنگ خریداری شد که تمرکز BAPE را به بازارهای خارج از ایالات متحده تغییر داد.

نایک در این دعوی اذعان می‌کند که تا قبل از سال 2021، تعداد جفت‌های «متخلف» فروخته شده باپ «هیچ وقت از میلیون‌ها جفت نایک که سالانه می‌فروشد بیشتر نبود» و گفت که این شرکت در سال 2009 در مورد شباهت‌های کفش با باپ تماس گرفت. پس از آن ظاهراً Bape با طراحی مجدد کفش ورزشی پرچمدار Bapesta خود موافقت کرد. اما نایک می‌گوید در سال 2021، باپه به طرح اصلی «کپی‌کت» بازگشت.

در این دادخواست آمده است: «کپی برداری از BAPE برای نایک غیرقابل قبول بوده و بوده است، و از آنجایی که نقض BAPE اخیراً به یک خطر بزرگ برای حقوق نایک تبدیل شده است، نایک باید هم اکنون اقدام کند.

یکی از بنیانگذاران Bathing Ape، نیگو، یک جفت کفش ورزشی این برند را در رویدادی به میزبانی فارل در شهر نیویورک، ژانویه 2005، به تن می کند.جانی نونز/گتی ایماژمنبع