9 نکته مهم از نامزدهای اسکار 2023

رده بهترین بازیگر زن آشوب است. نامزدی رایزبورو فهرستی از نامزدهای از قبل عجیب را متزلزل می کند. کیت بلانشت همچنان پیشتاز است TÁR، و نامزدی Yeoh انتظار می رفت. اما در حالی که آنا د آرماس قبلاً جوایز و نامزدی را برای آن کسب کرده بود طلاییاقتباس رتبه NC-17 از رمان جویس کارول اوتس الهام گرفته از مرلین مونرو، به بیان خفیف واکنش های متفاوتی داشته است. نامزدی او، مانند میشل ویلمز برای فابلمن ها به عنوان قفلی که تا صبح می رود دیده نمی شد. به همان اندازه قابل توجه یک جفت اجرا بودند که علیرغم اینکه به عنوان آثار احتمالی در نظر گرفته شدند نامزدی دریافت نکردند: ویولا دیویس در زن پادشاه و دانیل ددوایلر در تا.

سه چیز در زندگی قطعی است: مرگ، مالیات و دریافت نامزدی بهترین آهنگ اصلی دایان وارن صرف نظر از اینکه آن آهنگ در چه فیلمی ظاهر می شود. این را سال گذشته گفتیم و احتمالاً می‌توانیم آن را در ستون سال آینده بچسبانیم: می‌توان روی ترانه سرای مشهور و نامزد شده حساب کرد که با مشارکت آهنگی در فیلمی که کمتر کسی آن را می‌بیند، نامزدی دریافت کند. سال گذشته “Somehow You Do” بود از چهار روز خوب، یک درام اعتیاد با بازی میلا کونیس. امسال آن را “تشویق” از مثل یک زن بگو. چیست مثل یک زن بگو? این یک فیلم گلچین با فیلم‌های کوتاه کارگردان‌های زن از سراسر جهان است، از جمله کاترین هاردویک و تاراجی پی هنسون، که بازیگران آن شامل جنیفر هادسون، اوا لونگوریا و مارسیا گی هاردن هستند. صادقانه به نظر می رسد جالب است، اما موفق باشید کسی که آن را دیده است (یا حتی نقدی بر فیلم) پیدا کنید.

RRR باید به یک نامزدی بسنده کند. پیشرفت جهانی SS Rajamouli همه کسانی را که آن را دیده‌اند با پرشور، تسلط فنی، و هر چیزی که به فیلم‌سازی مرتبط است شگفت‌زده کرده است. این به غیر از سر زدن برای آهنگ “Naatu Naatu” به نامزدی امروز تبدیل نشد. این حداقل باید یک اجرای مفرح در شب اسکار را ایجاد کند (و ممکن است برای کسانی که با این فیلم درگیر هستند تسکین دهنده باشد. سیاست زیربنایی لازم نیست در طول یک فصل جوایز شدید مورد بررسی قرار گیرند).

دیگر دسته های بازیگری سورپرایزهای دلپذیری داشتند. پس از برنده شدن جایزه بهترین فیلم برای CODA سال گذشته، اپل امسال تا حد زیادی در حاشیه است. (تنها رقیب واقعی آن قطعه دوره برده داری بود آزادیبا بازی ویل اسمیت…و این حداقل بخشی از شکست آن در اکران را توضیح می دهد.) با این وجود، دیدن برایان تایری هنری برای بازی دوست داشتنی اش در فیلم نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد خوب بود. سرگذر (یک درام متحرک و در مقیاس کوچک با همبازی جنیفر لارنس که کمی خوابیده بود). همچنین دلگرم کننده: شنیدن نام پل مسکال در بخش بهترین بازیگر مرد برای بازی فوق العاده اش در بعد از خورشید.

جواب منفی؟ جواب منفی. این نیست که تعجب آور است که جردن پیل پیگیری به برو بیرون همان عشقی که برای اولین بار نامزدی اسکار در رده بالا بود، نداشت. از نظر موضوعی بیشتر مبهم هستند برو بیرون (اگر به همان اندازه خوب باشد). اما آن است شگفت آور برای دیدن جواب منفی از دسته بندی هایی مانند امتیاز، فیلمبرداری، و صدا که همگی عالی هستند حذف کنید.

خانم کارگردان کجا هستند؟ آکادمی از زمانی که در سال 2015 #OscarsSoWhite گفتگویی را آغاز کرد که فراتر از کمبود نامزدهای سیاهپوست به موضوعات دیگر گسترش یافت، تلاش کرد تا فراگیرتر باشد. اما برداشتن گام‌های رو به جلو، گام‌های عقب را رد نمی‌کند. (به موارد استثنا در زمینه بهترین بازیگر زن در بالا مراجعه کنید.) سال بعد از برد جین کمپیون برای قدرت سگ، نامزدهای کارگردانی امسال همه مرد هستند. عشق به شارلوت ولز کجاست (بعد از خورشیدجینا پرینس-بایتوود (زن پادشاهو سارا پولی-که فیلمش زنان صحبت می کنند اسلات بهترین فیلم را کسب کردید؟

عنوان سال: “سال من دیکس”. ویلیامز، احمد و کسانی که در اعلام نامزدی شرکت کردند، با شنیدن عنوان این نامزد بهترین انیمیشن کوتاه نتوانستند خود را مهار کنند. خبر خوب برای کنجکاوها: سازندگان آن آن را ساخته اند آنلاین موجود است برای مدت زمان محدود بخش انیمیشن کوتاه همچنین دومین عنوان بهترین امسال را به دست آورد: «یک شترمرغ به من گفت که دنیا جعلی است و من فکر می کنم آن را باور دارم». اما آیا هر دو تاپ کوتاه سال گذشته Lunana: A Yak در کلاس درس? مانند همه چیزهای مرتبط با جوایز، پاسخ صحیحی وجود ندارد. اما دلایل قانع‌کننده‌ای وجود دارد.منبع