پله اسطوره فوتبال پس از نبرد با سرطان روده بزرگ درگذشت

بزرگترین ستاره های این ورزش به سرعت پیام های ادای احترام خود را به یکی از مهم ترین چهره های فوتبال اعلام کردند. پله یک الهام‌بخش واقعی و یکی از بهترین‌هایی بود که تا به حال این بازی را انجام داد. هری کین نوشت. پادشاه فوتبال ما را ترک کرد اما میراث او هرگز فراموش نخواهد شد. کیلیان امباپه در توییتر گفت، به اشتراک گذاری عکسی از این دو با هم. لیونل مسی قهرمان جام جهانی 2022 تصاویری از خود با پله به اشتراک گذاشت، در حین نوشتن “در آرامش بخوابید”

مرگ پله به دنبال مرگ غم انگیز اسطوره همکار دیگو مارادونا است در اواخر سال 2020، غیبت گسترده ای را در چشم انداز فوتبال به جا گذاشت. زندگی پله، جنجال ها و وضعیت نمادهای بین المللی از نزدیک مورد بررسی قرار گرفت یک مستند همنام نتفلیکس در سال 2021 منتشر شد.

منبع

در مصاحبه ای در سال 2018 با GQ بریتانیا، پله در مورد میراث ماندگار خود در ورزشی صحبت کرد که در آن ستاره های جدید به طور مداوم در حال شکل گیری هستند. «اکثر بچه‌های امروز تماشا می‌کنند [Lionel] مسی، [Cristiano] رونالدو، نیمار، اما نام پله را هم می شناسند. شاید از پدرانشان، یا از پدران پدرانشان! اما این یک مسئولیت بزرگ برای من است، زیرا من هرگز نمی توانم در زندگی ام اشتباه کنم. من همیشه باید برای این بچه‌ها الگو باشم، اما خدا را به خاطر این افتخار شکر می‌کنم.»

علاوه بر افتخاراتش در زمین، پله همچنین به دلیل تلاش‌های بشردوستانه‌اش مورد تحسین قرار گرفت. او از نزدیک با یونیسف همکاری کرد و از طریق بنیاد پله که در سال 2018 راه اندازی کرد، با فقر جهانی مبارزه کرد.

پله، مهاجم اسطوره‌ای فوتبال برزیل، در 29 دسامبر در 82 سالگی درگذشت. او یکی از برجسته‌ترین و مهم‌ترین چهره‌های این ورزش بود، با فهرستی طولانی از دستاوردها که شامل سه قهرمانی در جام جهانی در طول 21 سال زندگی حرفه‌ای بود. همچنان در رتبه پنج گلزنی قرار دارد همیشه.

مطابق با CNNپله از اواخر ماه نوامبر در بیمارستان بستری بود و با عوارض سرطان روده بزرگ که در نهایت به صورت نارسایی اندام ظاهر شد، برخورد می کرد. او در چند هفته قبل در سائوپائولو تحت مراقبت های تسکینی بود. احاطه شده توسط خانواده. در یک پست در اینستاگرام کیلی ناسیمنتو، دختر پله که توسط سی‌ان‌ان ترجمه شده است، نوشت: «هر چیزی که هستیم، به لطف شماست. ما شما را بی نهایت دوست داریم.» (از پله شش فرزند به یادگار مانده است، اما یک دخترش در سال 2006 از سرطان مبتلا شد.)

پله با نام ادسون آرانتس دو ناسیمنتو در سائوپائولو بزرگ شد و با فقر دست و پنجه نرم کرد، اما استعداد نسلی برای ورزش داشت که باعث شد حتی در نوجوانی او را به عنوان یک ستاره آینده معرفی کنند. بیشتر دوران حرفه ای خود را برای باشگاه برزیلی سانتوس از سال 1956 بازی می کرد. در سال 1974، پله با گلزنی پربار و بازی زیبایش رکوردهای متعددی را شکست، قبل از اینکه چند سال گذشته را با نیویورک کاسموس سپری کند. پله به‌عنوان یک آفریقایی-برزیلی، پیشروی بازیکنان فوتبال سیاه‌پوست بود و محبوبیت همیشگی او به از بین بردن ننگ‌ها در مقیاس جهانی کمک کرد. او دهه‌ها پس از پایان دوران بازیگری‌اش، سفیری تأثیرگذار برای این بازی باقی ماند و از طریق تأییدها و مهارتش در نقل قول‌های جذاب، در دید عموم ماند.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: