ناسا برای اولین بار پس از 40 سال لباس فضایی را دوباره طراحی کرد

اولین لباس فضایی که در اواخر دهه 1950 برای اولین ماموریت انسان در فضا ایالات متحده طراحی شد، نقره ای براق بود. در پایان دهه بعد، آنها به رنگ سفید متمایل به پف کرده بودند و با چکمه هایی برای راه رفتن روی ماه جفت شدند. دهه 1980 شاهد ورود لباس فضایی «تفریحی» نارنجی روشن بود که برای داخل فضاپیما ساخته شده بود. در این دهه، از آنجایی که میلیاردرهای متمایل به برندسازی شروع به سفر به مرزهای جوی کرده‌اند، مد فضای کاربردی متنوع شده است و شرکت‌های SpaceX ایلان ماسک، Blue Origin جف بزوس، و شرکت‌های Virgin Galactic ریچارد برانسون همگی لباس‌هایی را برای خود می‌سازند.

با این حال، این طرح بیشتر یک پوشش گرد و غباری برای کت و شلوار واقعی است که دارای یک لایه خارجی سفید است تا گرمای خورشید را منعکس کند. Axiom روی جلد سفارشی با طراح لباس استر مارکیز از مجموعه علمی تخیلی Apple TV+ همکاری کرد. برای تمام بشریت، یک تاریخ جایگزین در مورد اینکه اگر شوروی قبل از آمریکایی ها در سال 1969 روی ماه فرود می آمد، اکتشافات فضایی چگونه ممکن بود انجام شود. (نکته: ایالات متحده به سمت آن متمایل می شد.)

البته، لباس جدید ناسا بیشتر از دخالت یک طراح لباس است. به عنوان نیکلاس دو مونشو، رئیس معماری MIT و نویسنده کتابی در مورد لباس فضایی آپولو، شرح داده شده آن را به ونسا فریدمن از مجله نیویورک تایمزکت و شلوار “واقعاً کمتر از یک ساختمان بسیار کوچک یا یک فضاپیمای بسیار کوچک یک لباس است.” و فراتر از کارکرد انتقادی خود، بیانیه ای فلسفی دارد. به گفته دومونشو، این «لباس نمایشی است که ما به فضا می‌فرستیم»، همان راهی است که «خودمان را در بهشت ​​قرار می‌دهیم».منبع

برای ثبت، یک میلیاردر پیشگام مسیر هالیوود برای طراحی لباس فضایی بود. در سال 2020، ماسک با طراح لباس خوزه فرناندز، که روی بتمن علیه سوپرمن و تعدادی از فیلم‌های مارول، برای طراحی لباس‌های اسپیس ایکس، که ماسک گفت که می‌خواهد از تاکسدوها تقلید کند.

نمونه اولیه که توسط شرکت هوافضای هوستون Axiom Space بر اساس قرارداد با ناسا طراحی شده است، دارای پارچه ای مایل به مشکی با جزئیات نارنجی مایل به آبی و آسمانی (رنگ های برند این شرکت) در شانه ها، زانوها، مچ دست و مچ پا، به‌علاوه لوگوی Axiom نارنجی بزرگ که روی یک روکش V شکل در مرکز سینه چاپ شده است.

در همین حال، ناسا نمونه اولیه لباس‌های فضایی جدید طراحی شده‌ای را که فضانوردانش در طول مأموریت برنامه‌ریزی شده آرتمیس III، که قرار است در سال 2025 انجام شود، بر تن خواهند کرد – اولین فرود این آژانس به ماه پس از آخرین پرواز آپولو به ماه در سال 1972، نشان داده است. و طراحی شیک‌تر از کت و شلوارهای جعبه‌شکل اسپیس‌ایکس است و نسبت به لباس‌های کبالتی بلو اوریجین (که بزوس با کلاه کابوی عجیبی بر سر می‌پوشید) و ویرجین گالاکتیک، شیک‌تر است. ترونلباس فرم

نمونه اولیه لباس فضایی Axiom Space AxEMU.

با حسن نیت از Axiom Space