شما نیازی به انجام یک رژیم پاکسازی ندارید

دکتر رایان مارینو، سم شناس پزشکی در بیمارستان های دانشگاه کلیولند، “فقط سمومی در بدن ما شناور نیستند.” گفت در پادکست علم سلامت “و هیچ چیزی که بدون پیشخوان خریداری می کنید به این موضوع کمک نمی کند.”

تفکر پشت پاکسازی، به طور خلاصه، این است که مواد مضر در بدن تجمع می‌یابند، و بنابراین نیاز به نوع خاصی از رژیم غذایی محدودکننده برای دفع آنها دارند. این کاملاً اشتباه نیست. بدن در طول فرآیندهای متابولیک طبیعی ما سموم تولید می کند. به عنوان مثال، اسید لاکتیک و اوره، دو مورد از آنها هستند. ما همچنین در معرض سموم محیطی از جمله سرب ناشی از اگزوز خودرو یا فتالات های پلاستیکی هستیم. با این حال بدن ما دائماً مواد خام را بدون توجه به آنچه می خورید فیلتر می کند. پوست، ریه ها، دستگاه گوارش همگی در حال انجام همان نوع کاری هستند که طرفداران رژیم های سم زدایی ادعا می کنند از طریق پاکسازی بهتر انجام می شود. به عنوان مثال، کبد شما مواد موجود در الکل را می جود. پوست شما آن را عرق می کند. کلیه های شما آن را فیلتر می کنند. و مثانه و روده بزرگ شما – خوب، مطمئنم که می توانید حدس بزنید.

رژیم‌های موقتی بسیار محدودکننده‌ای که در غیر این صورت به عنوان رژیم‌های سم‌زدایی شناخته می‌شوند، که اغلب توسط تأثیرگذاران تغذیه اعمال می‌شوند، ادعا می‌کنند که مزایای سلامتی معناداری دارند: کاهش وزن، پوست شفاف‌تر، تیزبینی ذهنی. حس پاکی.

واقعیت این است که بدن ما کارهای سنگین را برای ما انجام می دهد. و اگر اینطور است، چرا بر رژیم های سم زدایی تاکید می شود؟ “این به نوعی مستلزم راه حل کوتاه مدت و نتایج سریع است.” گفت بریژیت زیتلین، یک متخصص تغذیه ثبت شده.منبع

این رژیم ها در بسیاری از اشکال مختلف. نوشیدن فقط مایعات یا اسموتی‌های ترکیبی خاص، احتمالاً چیزی است که با شنیدن کلمه «پاک کردن» به ذهن می‌رسد، اما خوردن برخی غذاها، مصرف برخی گیاهان خاص، و مصرف برخی مکمل‌ها، همگی تحت عنوان سم‌زدایی قرار می‌گیرند.

بازار این چیزها بزرگ است و بزرگتر می شود. در سال 2020، بازار جهانی محصولات برای کمک به پاکسازی شخصی نزدیک به 50 میلیارد دلار، رقمی که پیش بینی می شود در چند سال آینده حداقل 25 میلیارد دلار دیگر رشد کند. با این حال، شواهدی برای اثربخشی پاک کننده ها وجود ندارد. وجود دارد بدون تصادفییک آزمایش کنترل شده برای تعیین اینکه آیا خوردن یک نوشیدنی کرفس ترکیبی واقعا بدن را تصفیه می کند یا خیر. به گفته یک جفت محقق استرالیایی، “[N]o تحقیقات بالینی دقیقی در مورد رژیم‌های سم‌زدایی انجام شده است.

با این حال، منابع فراوانی به صورت آنلاین برای کسانی که علاقه مند به پاکسازی هستند وجود دارد. سوال واقعی این است که آیا سم زدایی واقعاً مورد نیاز کسی است یا اینکه آیا سموم آمورف باید با یک شات سم زدایی مقابله شود. چای سنا.

ما در حال رونق توصیه‌هایی برای «پاک‌کننده‌های» مایع هستیم که ادعا می‌کنند بدن را از تجمع سموم مضر خلاص می‌کند. آب میوه های سبز. مخلوط های حاوی آب لیمو و زنجبیل. ابگوشت.

همچنین ممکن است این اتفاق بیفتد که یک رژیم غذایی ناخواسته در نهایت چیز دیگری را از بین ببرد. آب‌های سبز اغلب حاوی غذاهایی مانند اسفناج و چغندر هستند که سرشار از اگزالات اسیدی هستند که گاهی اوقات می‌تواند منجر به التهاب بیشتر شود. گاهی اوقات حتی می توانند منجر به سنگ کلیه شود.