توضیح داده شده در مورد آبله میمون: 7 نکته که همه باید در مورد آبله میمون بدانند

اولین بار در سال 1970 در انسان گزارش شد، آبله میمون برای چندین دهه در مرکز و غرب آفریقا بومی بوده است، با شیوع دوره ای در این مناطق و شیوع نادر و محدود در خارج گزارش شده است، عمدتا با ارتباط مستقیم با سفر.

اما نرخ مرگ و میر پایین به این معنی نیست که هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، زیرا عفونت آبله میمون با طیف گسترده ای از علائم مشخص می شود. نود و پنج درصد از بیماران ضایعات پوستی – اغلب در ناحیه تناسلی و مقعد و همچنین صورت و تنه – و تقریباً نیمی از آنها ضایعات اولسراتیو در دهان یا راست روده داشته اند. اغلب بیماران تب، خستگی، تعریق شبانه و غدد لنفاوی متورم نیز داشته اند. اگرچه برخی علائم خفیف تری را گزارش کرده اند، اما برای تعداد زیادی از بیماران، ضایعات بسیار دردناک هستند، به ویژه ضایعات داخلی که بلع، ادرار یا مدفوع را بسیار چالش برانگیز کرده است. اکثر بیماران بستری شده در بیمارستان به دلیل آبله میمون به دنبال تسکین درد بوده اند.

منبع

اما در حالی که دولت ایالات متحده هنوز وضعیت را یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی اعلام نکرده است (بنابراین به ادارات بهداشت ایالتی اجازه می‌دهد تا در صورت تمایل، داده‌های خود را از CDC مخفی کنند)، گزارش دولت بریتانیا نشان داد که 97 درصد موارد در همجنس‌گرایان، دوجنس‌گرایان، و سایر مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند – “GBMSM” در اصطلاح بهداشت عمومی. به همین ترتیب، الف مطالعه اخیرا منتشر شده در مجله پزشکی نیوانگلند نشان داد که 98 درصد افراد مبتلا GBMSM بودند. پس چگونه به اینجا رسیدیم، جایی که تلاش‌ها برای تمرکز بر افرادی که در حال حاضر بیشتر تحت تأثیر آبله میمون قرار گرفته‌اند به عنوان همجنس‌گرا هراس شناخته می‌شوند؟

آبله میمون چیز جدیدی نیست، حتی اگر به نظر برسد.

از نظر تاریخی، عفونت آبله میمون 3 تا 10 درصد مرگ و میر داشته است. این اطمینان‌بخش است که در شیوع فعلی، که می‌توان آن را به خفیف‌تر از دو سویه بومی ردیابی کرد، تا این هفته تنها 5 مورد مرگ گزارش شده است.

با توجه به جاری شیوع جهانی آبله میمون، بریتانیا برای اولین بار در 14 مه 2022 یک خوشه از 2 مورد بدون سابقه سفر به مناطق بومی را گزارش کرد. از آن زمان، این بیماری در سراسر جهان شروع به ظهور کرده است. از این هفته، وجود داشته است بیش از 20000 مورد گزارش شده در 77 کشور در حالی که موارد اولیه در برخی مواقع با سابقه سفر به مناطق بومی مرتبط بود، اکنون اکثر موارد اینگونه نیستند، که نشان دهنده انتقال گسترده جامعه است.

به‌عنوان یک نویسنده عجیب و غریب و یک پزشک بیماری‌های عفونی عجیب و غریب (که با صبر و حوصله به هر یک از سؤالات نویسنده در مورد آبله میمون پاسخ داده است)، می‌خواستیم اطلاعاتی را برای هر کسی که هنوز در مورد آنچه در جریان است سردرگم است ارائه دهیم – و توضیح دهیم که چرا کمپین تمرکز بر روی عجیب و غریب است. مردان در پاسخ به آبله میمون است مقابل هوموفوبیا اما ابتدا مقداری پیشینه

آخر هفته گذشته، سازمان بهداشت جهانی آبله میمون را یک وضعیت اضطراری بهداشت عمومی جهانی اعلام کرد. به طرز عجیبی، واکنش فوری بخشی از کاربران توییتر خشم و تمسخر بود.

این ویروس تا حد زیادی کشنده نیست – اما همینطور است فوق العاده دردناک و ناخوشایند

خودتان ببینید: توییت WHO نسبت داده شدبسیاری از مردم سازمان را به همجنس‌گرا هراسی متهم می‌کنند و به بحران HIV/AIDS در دهه‌های 1980 و 1990 بازمی‌گردند. این روایت اخیراً به منصه ظهور رسیده است: تمرکز بر روی افراد LGBTQ+ و به طور خاص تر مردان همجنس گرا، در نحوه صحبت ما در مورد آبله میمون مساوی است با همجنس گرا هراسی، و این نشان می دهد که ما چیزی از بحران HIV/AIDS یاد نگرفتیم.

یکی از مواردی که کنترل آبله میمون را چالش برانگیز می کند این است که دوره نهفتگی نسبتاً طولانی دارد – علائم ممکن است چند هفته طول بکشد تا ظاهر شوند – به این معنی که این احتمال وجود دارد که این بیماری در جوامع در سطوح پایین‌تری زودتر از آنچه می‌دانستیم منتشر شده باشد اما کشف نشده باشد.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: