از یونیسف برای کمک به اقدامات امدادرسانی در زلزله ترکیه حمایت کنید

شاید این احساس خوداتکایی تا حدی از طریق کمک های اولیه روانی یونیسف تقویت شده باشد. او گفت، اما آنچه به او کمک کرد تا از بحران عبور کند، لذت ساده از سرگیری یک دوستی قدیمی بود. لرزش می تواند باعث ناآرامی بزرگ شود، اما پیوند او با هاووا دوام آورده بود. باکی گفت: «با یک دوست قوی در کنارت، دیگر هیچ چیز آنقدر ترسناک نیست.»

یک بار، قبل از زلزله، باکی با جمعی از دوستانش به اردو رفته بود، گردشی که احساس می کرد برای آن مناسب نیست. او گفت: «تمام شب نتوانستم زیر بوم بخوابم. “سرد بود، نفسم تنگ شد.” زلزله همه چیز را تغییر داده بود. او اکنون احساس جدیدی از اعتماد به نفس پیدا کرده بود. هر شب که در چادر می‌خوابم، به خودم می‌گویم، پس تو می‌توانی این کار را انجام دهی. اگر مجبور باشید می توانید هر کاری انجام دهید.»

در سال 2018، دو دوست ترک – یک پسر به نام باکی و یک دختر به نام هاوا – مدرسه راهنمایی را در قهرمانماراس، شهری 300000 نفری در نزدیکی سواحل مدیترانه به پایان رساندند. سپس مسیرهای آنها از هم جدا شد. هاوا 180 مایلی شمال غربی به شهر نوشهیر حرکت کرد، در حالی که باکی در زادگاه خود باقی ماند. زمان و مسافت رابطه آنها را به هم زد. به مدت پنج سال صحبت نکردند. سپس در 14 بهمن، هاوا برای دیدار با خانواده خود به قهرمانمراس بازگشت. روز بعد، یک جفت زمین لرزه به بزرگی 7.7 ریشتر جنوب ترکیه و شمال سوریه را به لرزه درآورد که مرکز آن کوهرامانمراس ترکیه بود. یکی از مرگبارترین بلایای طبیعی در تاریخ مدرن منطقه، بیش از 50000 قربانی گرفت و صدها هزار نفر از جمله هاوا و والدینش را بی خانمان کرد.

به یونیسف بپیوندید تا از صدها هزار کودک و نوجوان آسیب دیده از زلزله حمایت کنید..منبع

اما برای باکی، از دست دادن سایر دوستان صمیمی، ویرانی زلزله را بیش از پیش غیرقابل تحمل کرده بود. او یک بعدازظهر اخیر در استادیوم فوتبال قهرمانمراس منعکس کرد: «شاید اگر چنین دوستان صمیمی نداشتیم، راحت‌تر بود». اگر به دوستانم که در زلزله جان خود را از دست دادند اینقدر نزدیک نبودم، کار چندان سختی نبود.»

و با این حال، در پی این فاجعه، روابط او با دوستانی را که زنده مانده بودند حیاتی تر از همیشه یافته بود. او گفت: “هر کاری که با دوستان انجام می دهید شما را تغییر می دهد و به شما معنا می بخشد.” تنها چیزی که داریم خانواده و دوستان است. چه چیز دیگری آنجاست؟ این زلزله به ما ثابت کرد که واقعاً چیز دیگری نداریم. هر چیزی که دارید می تواند در یک لحظه از بین برود. به همه خانه ها، همه چیزهای مادی که از دست دادیم نگاه کنید. اما دوستی هنوز اینجاست. و ما آن را محکم و با احتیاط در دستان خود می گیریم. در عوض، به ما کمک می کند تا زندگی را حفظ کنیم.»

باکی و هاوا با هم صحبت کردند جی کیو ترکیه در یک فضای مناسب برای کودکان که یونیسف و شرکای آن در استادیوم ایجاد کردند تا به کودکان و نوجوانان ظاهری از زندگی عادی خود ارائه دهند. در سه ماه و نیم پس از فاجعه، این سازمان غیرانتفاعی به بیش از 330000 کودک کمک کرده است تا به آموزش دسترسی پیدا کنند و صدها هزار کودک دیگر را با مواد آموزشی، حمایت روانی اجتماعی و سلامت روان، دسترسی به آب و لوازم بهداشتی، واکسن‌های حیاتی کودکان و آموزش به خط مقدم

خانواده به یک پناهگاه موقت در یک زمین فوتبال محلی منتقل شدند که در آن صدها چادر در کنار یکدیگر قرار داشتند. در آنجا که از چادر همسایه بیرون می‌رفت، هاوا به چهره‌ای آشنا نگاه کرد: باکی. خانه خانواده او نیز تخریب شده بود. در میان هرج و مرج، احساس یک موهبت الهی بود.


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها: